Pet-World-TR Turkiye Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pet-World-TR Turkiye Forum

Hayvanlarla ilgili tek ve doğru adres PetWorld-TR

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sincapların Bakımı-Beslenmesi

YazarMesaj
emily
Admin
Admin
emily

Sincapların Bakımı-Beslenmesi Empty
MesajKonu: Sincapların Bakımı-Beslenmesi   Sincapların Bakımı-Beslenmesi Icon_minitimeÇarş. Haz. 25, 2008 4:31 pm

kafesi, evdeki yaşam alanı. Olabildiğince büyük bir kafes olmasına özen göstermelisiniz. Burda evinizdeki alan problemi ortaya çıkar. Bir de anne faktörü. Bu iki sorunu aşarsanız sincabınızla çok mutlu yaşayabilirsiniz. Kafesi kendiniz yapabileceğiniz gibi büyükçe bir papağan kafesi de alabilirsiniz Ya da özel yaptırırsınız. Hatta size önerim kapalı bir balkonunuz varsa (çok soğuk olmayacak tabi) bu balkonun bir köşesine bir tel örgü çekmek suretiyle dev bir kafes yapabilirsiniz. Odanın içinde bunu yapmak zor olacaktır tabi. Yaratıcı olun. Önemli olan mümkün olduğunca büyük ve kolaylıkla hareket edebileceği bir alan yaratmak. Unutmayın zamanının önemli bir bölümünü burda geçirecek. Kafesin yüksekliği de önemli: 60-70 cm''den büyük olsa iyi olur. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Bendeki 50x50x70 cm boyutlarında büyükçe bir papağan kafesi.

Kafesin iç dizaynı sizin yaratıcılığınıza ve fantezinize kalmış Ben içine ağaç dalları koydum. Tipik bir ağaç gövdesi ve dalları gibi; dik duran kalınca bir daldan yanlara doğru dallanan bir ağaç izlenimi veriyor . Kafesin tabanına yumuşak parçalar (bez kırpıntıları olabilir) koyarsanız kendine yatak yapar . Ama temizlemek bakımından tek bir parça bez çok pratik oluyor. Çünkü bir süre sonra kafeste ne varsa hepsini içeri topluyor ve belli zamanlarda içini temizlemek gerekiyor.

Suluğunu da standart bir kemirgen suluğu olarak alırsanız iyi olur. Doğada tüm kemirgenler gibi suyu yalayarak içerler çünkü. Acil durumlarda içine yem bırakıp gidebileceğiniz üstü açık bir yemlik olursa bu da çok işinize yarayacaktır. Yapabiliyorsanız kafesin bir yerine derince bir kap içinde toprak koyun. Bu hem doğal içgüdülerle yem saklama isteğini karşılar hem de toprakla oynamayı sevdiklerinden iyi vakit geçirmesini sağlar. Ama dediğim gibi derince olsun, çünkü oynarken toprağı sağa sola dağıtıyor Bir de kafese, oynayabileceği oyuncak tipi nesneler (sarkan, sallanan, dikkat çekici şeyler) koyarsanız bu çok hoşuna gider ve onunla vakit geçirir (sincaplar oyunu çok severler). Gelelim kafesle ilgili en önemli noktaya. Kafesin tabanına, kum, talaş, gazete gibi şeyler koyabilirsiniz. Ama bu hayvanların dışkısı zararsız (ne kokar ne bulaşır, karabiber tanesi gibidir) olmasına rağmen idrarı tüm kemirgen hayvanlarınki gibi çok kötü kokar ve annenizle kısa sürede papazlık olabilirsiniz. Bunun için size en iyi tavsiyem benim de kendi sincabımın kafesinde yaptığım gibi tabana özel bir kedi kumu koymak olacaktır. sıvıyı anında emerek kimyasal reaksiyonla bünyesine katan bir tür kristal. İnanın en kullanışlısı da bu. Hiç koku yapmıyor. Bir kere tabana 1 parmak kalınlığında serdiniz mi 1 ay gidiyor, hatta daha fazla. Sıkça altını değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. Yani idrar kokusuna kesin çözüm. Herneyse bir de son olarak eğer taşınabilir bir kafesse mümkün olduğunca yalnız kalmayacağı, yani insan göreceği bir yere koyun kafesi (benimki salonda duruyor).

Ne Yer, Ne İçer?

Peki neyle beslemeli? Ne yer ne içer bu sevimli yaratıklar? Bu konuda ben benim küçük yaramazla çok sorunlar yaşadım. İlk aldığımda çok fazla yiyecek seçiyordu. Aldığım karışık kemirgen yeminin içinden sadece keçiboynuzlarını ayıklıyor gerisini yemiyordu. Sonra ona fındık verdim çok sevdi başka bir şey yediremedim. Şu var ki bir tek besine alıştırırsanız devamlı onu yer, fakat belli bir süre sonra ondan sıkılır ve üzerine bile bakmaz. Fındığa bıktı, ceviz yemeye başladı, sonra ondan da sıkıldı vs. Umarım siz sorun yaşamazsınız. Sincabınıza vereceğiniz temel besinler: fındık, yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı, kestane, badem, ay çekirdeği, bulabilirseniz çam fıstığı, palamut, çeşitli meyvelerin tohum ve çekirdekleri vb. olabilir. Ama şunu unutmayın verdiğiniz fındık, fıstık, ceviz vs. tuzsuz ve pişmemiş (çiğ) olsun. Ve mümkün olduğunca kabuklarıyla birlikte verin. Yavruyken kendiniz kırabilirsiniz. Ama biraz daha büyüyüp dişleri ve çeneleri güçlenince kabukları ile birlikte verebilirsiniz. Bu hem dişleri için de faydalı olacaktır. Besin çeşitliliği ne kadar çok olursa o kadar iyi olur ve gerekli tüm besin maddelerini, omega3,6 yağ asitlerini ve diğer mineral ve vitaminleri almış olur. Tüm bu yiyeceklerin yanısıra meyvelerin etli kısımlarından da bazen vermelisiniz. Çok fazla verirseniz ishale neden olabilir. Çok sevdiği bir yiyeceği ödül olarak kullanabilirsiniz (benim sincabım salatalığa bayılır, ve kokusunu aldığında sabırsızlıkla vermemi bekler, büyük bir iştahla da kocaman lokmalarla yer, bazen çok sevdiği için ekmek de veriyorum). Son olarak kendi diyet listemden söyleyebileceğim mısır verebilirsiniz, sonra keçiboynuzu, nohut, leblebi, salatalık, havuç, arada sırada kıvırcık, marul vs. Bu gibi bazı sebze ve bakliyat türü gıdalar ile besin zenginliğini artırabilirsiniz. Ve bazı meyvelerin kurutulmuş halini de küçük miktarlarda verebilirsiniz. Çok tuzlu ve aşırı şekerli gıdalara kaçmamaya özen gösterin. Unutmayın hiçbir şeyin aşırısına kaçmayın. Bunlar sadece yiyecek zenginliğini artırmak için verebileceğiniz ek gıdalar. Bunların aşırısı veya tek çeşitliliği ishal ya da allerjik vakalara sebep olabilir. Yeri gelmişken önemli bir tavsiye; bir sağlık probleminde hiç vakit kaybetmeden götürebileceğiniz uzman bir veteriner hekiminiz olsun.

Uyku

sincaplar günün çoğunu uyuyarak geçirirler. uyurken sırtüstü yatar ve ağızlarını açarlar. bu onun çok rahat ettiğinin bir göstergesidir. böyle durumlarda onu asla uyandırmayı-ürkütmeyin. bazen kafasını kuyruğu ile örter ve yuvarlak olarak uyur. böyle zamanlarda aslında uyumuyor sadece dinleniyor veya bir şeyden ürkmüştür. ona güven verecek davranışlarda bulunun. korkutmayın.

Oyun

sincaplar çok oyuncu hayvanlardır. bu nedenle yuvasına oynayabileceği toplar ve ses çıkaran şeyler koyabilirsiniz. cevizi kabuğu ile verdiğiniz zaman aynadığını göreceksiniz. bazende yuvasında sağ sol yaptığını göreceksiniz bu benimle oyna demektir. o zaman onla doyasıya oynayın. ama oynarken dikkatli olun. sincapların dişleri ve tırnakları canınızı yakar.

Sincapların Bakımı-Beslenmesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hamile Kedilerin Beslenmesi